piątek, 1 sierpnia 2008

Obiecane więcej o Bogdanie Chorążuku w paru słowach. Dlaczego warto? Pozytywnie uderza odważne zestawienia słów i znaczeń. Mimo upływu czasu jest to rzecz ciekawa, pozbawiona przebrzmiałego patosu, jaki często można zarzucić poetom lat osiemdziesiątych. Teksty te odznaczają się na tle oficjalnych nurtów i to jest ich plus.

Do swoich zakładek dorzucam 'miejsca'. Na pierwszy ogień moje ulubione, czyli Forum Prozatorskie. Legenda polskiej prozy internetowej, kuźnia młodych talentów i dobre miejsce dla każdego, kto jest głodny opinii. Sam na nim korzystam. Przyjemne miejsce, jeśli chce się i poczytać, i pogadać.

A na koniec o batmanie. Nowym Batmanie. Film nie jest zły, ale nie ma klimatu. To nie to samo Gotham, co kiedyś, to już Hollywood. Intryga jest dobra, po połowie filmu zaczyna wciągać (początek jest totalnie nudny). Potem charaktery robią się bardziej komiksowe. Pojedyncze wydarzenia decydują o psychice postaci i to jest na swój sposób ciekawe. Jest brutalnie - również sam batman okazuje się momentami pełnokrwistą postacią (jego ludzka połowa pozostaje bezpłciowa do samego końca - wygłasza jedynie parę banalnych pytań). Trochę drażni ultramacho głos nietoperza. Joker. Hmm... do niego można podejść różnie. Myślę, że postać się rozkręca i choć pozostaje płytka, jego działania nabierają właściwego ciężaru. Główny nacisk fabuła kładzie na wybór i jego konsekwencje. Jest to oczywiście spłycone i nie pozbawione moralizatorskiej otoczki, ale można to uznać za plus. Na pewno dodaje akcji trochę wigoru, który wcześniej próbuje się uzyskiwać poprzez ewolucje z peleryną i batmotorkiem. Można postawić pytanie, czy film tworzy dobrego, mrocznego bohatera. I można sobie odpowiedzieć, że nie.Za dużo się tu dzieje, akcja skacze, rwie się z kadru w kadr. Podsumowując, jest to udana kontynuacja, ale tylko kontynuacja.